درسی از نهج‌البلاغه - معنای تقوی

یکشنبه 17 شهریور 1392 11:19 ب.ظنویسنده : خندانک تنها

 


شهید مطهری:

معمولا چنین فرض می‏شود كه تقوا یعنی ”پرهیز گاری“ و به عبارت دیگر تقوا یعنی یك روش عملی منفی ، هر چه اجتنابكاری و پرهیزكاری و كناره‏ گیری بیشتر باشد تقوا كاملتر است . طبق این تفسیر اولا تقوا مفهومی است كه از مرحله عمل انتزاع می‏شود ، ثانیا روشی است منفی ، ثالثا هر اندازه جنبه منفی شدیدتر باشد تقوا كاملتر است. به همین جهت متظاهران به تقوا برای اینكه كوچكترین خدشه‏ای بر تقوای آنها وارد نیاید از سیاه و سفید ، تر و خشك ، گرم‏ و سرد ، اجتناب می‏كنند و از هر نوع مداخله‏ای در هر نوع كاری پرهیز می‏نمایند .

نهج البلاغه تقوا را به عنوان یك نیروی معنوی و روحی كه بر اثر ممارست‏ و تمرین پدید می‏آید و به نوبه خود آثار و لوازم و نتائجی دارد و از آنجمله پرهیز از گناه را سهل و آسان می‏نماید ، طرح و عنوان كرده است. از نظر نهج‏ البلاغه تقوا حالتی است كه به روح انسان شخصیت و قدرت می‏دهد و آدمی را مسلط بر خویشتن و مالك ، خود ، می‏نماید .

تقوا حالتی است که روح را نیرومند و شاداب می‏كند و به آن مصونیت می‏دهد ، انسانی كه از این نیرو بی‏بهره باشد اگر بخواهد خود را از گناهان مصون و محفوظ بدارد چاره‏ای ندارد جز اینكه خود را از موجبات گناه دور نگهدارد ، و چون همواره موجبات گناه در محیط اجتماعی وجود دارد ، ناچار است از محیط كنار بكشد و انزوا و گوشه گیری اختیار كند .اما اگر نیروی روحانی تقوا در روح فردی پیدا شد ضرورتی ندارد كه محیط را رها كند ، بدون رها كردن محیط خود را پاك و منزه نگه می‏دارد. مانند كسانی هستند كه با تزریق نوعی واكسن ، در خود ، مصونیت به وجود می‏آورند ، و نه تنها ضرورتی نمی‏بینند كه از شهر خارج و از تماس با مردم پرهیز كنند ، بلكه به كمك بیماران می‏شتابند و آنانرا نجات می‏دهند .

در نهج البلاغه بر این معنی تاكید شده كه تقوا حفاظ و پناهگاه است نه‏ زنجیر و زندان و محدودیت . بسیارند كسانی كه میان ”مصونیت“ و ”محدودیت“ ، فرق نمی‏نهند و با نام آزادی و رهائی از قید و بند به خرابی‏ حصار تقوا فتوا می‏دهند . قدر مشترك پناهگاه و زندان ، مانعیت ، است اما پناهگاه مانع خطرها است ، و زندان مانع بهره برداری  از موهبتها و استعدادها .

آخرین ویرایش: - -

 

 در این وب

  • قالب وبلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic